A mikrobiom diverzitása – vagyis sokféle baktériumfaj jelenléte – a bélrendszer egészségének aranystandardja. Olyan ez, mint az esőerdő a monokultúrával szemben: az esőerdő ellenálló és önszabályozó. Az alacsony mikrobiális diverzitás közvetlenül összefügg az IBS-szel, az elhízással, a 2-es típusú cukorbetegséggel, az allergiákkal, az autoimmun betegségekkel és a depresszióval. Hetente 30 vagy több különböző növényi étel fogyasztása az egyik legerősebb, bizonyítékokon alapuló stratégia a mikrobiom diverzitásának javítására.