A nyugati étrend - amely gazdag ultrafeldolgozott élelmiszerekben, finomított cukrokban, telített zsírokban és mesterséges adalékanyagokban, ugyanakkor szegény rostokban és növényi diverzitásban - okozza következetesen a legnagyobb károsodást a mikrobiom-diverzitásban és -működésben. A nemzetközi bevándorlókat követő kutatások jelentős mikrobiom-leépülést mutatnak ki már a nyugati étrend átvételének egyetlen generációján belül. A heti 30 vagy több különböző növényfaj fogyasztása a mikrobiom gazdagságának egyik legerősebb, tudományosan alátámasztott előrejelzője.